#3 Recenze - Hostitel

1. listopadu 2013 v 13:03 | Chris |  Recenze knih
A opět je tu knižní recenze. Jejím objektem zájmu se stala kniha Hostitel, od známé autorky Stephanie Meyer (napsala Stmívání, pokud by někdo nevěděl). Ne, že bych byla nějakým fanouškem jejích upírů, ale mimozemšťani jsou... jiná káva.

- Chris -


Anotace: Hostitel se odehrává po vpádu "únosců těl" na Zemi. Lidé prohráli. Vypravěčem je "Cestovatelka", jedna z únosců, která zápasí­ se všemi těmi ohromují­cí­mi pocity, které se v ní­ probouzí­ s žití­m v lidském těle. Byla varována - před emocemi, psychickou zodpovědností­, před smysly, impulzivní­mi sny a vzpomí­nkami... Ale pocí­tila něco, s čí­m nepočí­tala.. minulý obyvatel její­ho těla - Melanie Stryder odmí­tá upadnout do zapomnění­...

Můj názor: Tentokrát jsem si knihu výjimečně nekoupila, ale přečetla na tabletu. Bylo to jen tak z nudy, abych měla co dělat a nechtělo se mi za to platit ty nehorázné peníze. Pokud by se někdo zajímal, kniha má kolem šesti set stránek a to přes internet opravdu není levná záležitost. Překvapením pro mě bylo, když jsem za dva dny zapnula tablet a zjistila, že do konce mi zbývají asi jen dvě stránky.

Ale na začátek. Děj se mi zdál celkem originální, nebo jsem knihu s takovou tématikou ještě nečetla. Námět 'duší' které si přivlastňují těla obyvatel planet, které obsadí se mi dost líbil, ale co já vím, třeba je to i tím, že jsem do té doby sci-fi viděla pár vteřin z rychlíku. Nicméně, co se obsahu týče, na tolik stránek jsem tam našla dost málo akce. Ústřední hrdinkou, nebo spíš hrdinkami, celého příběhu je lidská dívka Melanie Stryder a (říkejme jim duše, mimozemšťanka je dost dlouhá) duše, která si nechává říkat Poutnice. Poutnice už prožila několik životů v tělech jiných bytostí, které nebyly emočně na tak vysoké úrovni jako člověk. A proto je pro ni překvapením, když se její tělo po 'obsazení' vzpouzí jejímu vlivu. Melanie, do které byla Poutnice umístěna, totiž nehodlá své tělo nechat duši jen tak. Má svou minulost, například Jareda, kterého pořád miluje, a malého bratra Jamieho, který bez ní nemůže přežít. Jelikož Melaniiny vzpomínky jsou teď i vzpomínky Poutnice, nastává cosi jako kompromis. Duše se totiž, stejně jako Mel, zamiluje do Jareda a chce ho vidět, společně s Jamiem. Proto se obě vydávají na místo, kde se Melanie měla se svými blízkými setkat předtím, než její tělo narušila Poutnice.

Jak už děj napovídá, jedná se především o city mezi hlavními hrdiny. To ovšem neznamená, že tam žádná akce není, jen je jí tam málo. Jakožto dívka (překvapivé) mám romantiku ráda, takže mi emoční zaměření knihy opravdu nevadilo, jen... čeho je moc, toho je zkrátka příliš. Místo toho, aby Poutnice společně s Melanie řešily skutečné problémy, jako třeba Hledačku, která je nehodlala nechat jen tak si někde pobíhat, tak se soustředily na to, aby Jared poznal, že Melanie tam uvnitř někde pořád je. Alespoň tak mi to teda připadalo.

Charaktery... no dobře. Na rovinu, oblíbila jsem si tam asi všechny, jen mi občas lezl na nervy Jared a některé myšlenkové pochody, produkované Poutnicí, jinak nic vážného. Vzhledem k tomu, že šlo především o vztahy, tak si autorka s postavami dala celkem práci a myslím, že se jí to povedlo. Žádný mi nepřišel nijak plochý, u všech jsem našla několik zajímavostí. Nejraději jsem měla nejspíš Iana a strýčka Jeba, a plné zuby jsem měla tety Meg a Kyla. Navíc se mi líbil celkový čtyřúhelník Melanie-Jared-Poutnice-Ian, protože, ač jsou tyhle mezivztahové linky jakkoli ohrané, musí být dost pracné všechno skloubit dohromady, aby to přitom vypadalo nenuceně.

Konečné hodnocení: Kniha se mi líbila, ačkoliv měla svoje chybky, někdy menší a někdy větší. Autorka se mohla například vyvarovat přílišného dramatu mezi postavami. Já samozřejmě vím, že v knižních vztazích vždycky musí nastat nějaké drama, ale občas mi to přišlo přehnané a víc akce by příběhu taky neuškodilo. Nicméně mi to s úspěchem kompenzoval Ian a ty scény s ním... u jedné jsem se málem rozbrečela. Takže...

8/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama